مقام معظم رهبری پس از انداختن رأى در صندوق انتخابات ریاست‌جمهوری از مردم چه می‌خواهند؟

نویسنده :علی حسنی
تاریخ:پنجشنبه 23 خرداد 1392-08:52 ب.ظ

توقّع ما از آحاد مردم این است که با احساس مسئولیت و با احساس این كه كارى را آگاهانه و از روى تشخیص انجام مى‌دهند، رأیشان را در صندوق بیندازند؛ ما اعتمادمان در درجه‌ی اول ـ در اول و آخر ـ به لطف خدا و به كمك الهی است و از خدای متعال استعانت می‌كنیم و كمك می‌خواهیم و در درجه‌ بعد به آگاهی و رشد و هوشیاری مردم است.

altیکی از لحظاتی که همواره جهان در انتظار استماع بیانات رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بوده، لحظاتی پس از انداختن رای ایشان در صندوق رای است.

مقام معظم رهبری از سال 1368 تاکنون شش بار در انتخابات ریاست‌جمهوری شرکت کرده و در اولین دقایق زمان رای‌گیری رای خود را به صندوق انداخته‌اند تا همانطور که به مردم بارها توصیه کردند، خودشان نیز جزو "اولین‌ها" باشند. حضور ایشان در پای صندوق رای در انتخابات‌های مختلف، توسط صدها عکاس و خبرنگار به سراسر جهان مخابره شده است.

اما آنچه توجه به آن در این این روزها و در آستانه انتخاباتی دیگر می‌تواند روشنگر راه حماسه‌سازان انتخابات 24 خرداد 1392 باشد، بیانات ایشان در مصاحبه‌هایی‌ست که پس از انداختن رایشان به صندوق داشته اند.

در ادامه بیانات معظم له پس از شرکت در انتخابات‌های ریاست‌جمهوری در سال‌های 1376، 1384، 1388 می‌خوانید:

رئیس‌جمهوری آنچه را براى دین و دنیاى این مردم مورد نیاز است در محدوده اختیارات قانونى و با همه وجود انجام دهد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، 2 خرداد 1376 (در هفتمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری) پس از انداختن رای خود در صندوق در مصاحبه با خبرنگار صداوسیما می‌فرمایند: توقّع ما این است كه آحاد مردم، از همین ساعات اوّل به سمت صندوق‌هاى رأى بشتابند و با احساس مسئولیت و با احساس این كه كارى را آگاهانه و از روى تشخیص انجام مى‌دهند، رأیشان را در صندوق بیندازند. چون در دین مقدّس اسلام، در كارهاى نیك سبقت گرفتن مطلوب است، بهتر است كه هرچه زودتر این كار را بكنند .

ایشان در پاسخ به این سوال که توقّعتان از آقاى رئیس‌جمهور، براى آینده كشورمان چیست؟ می‌فرمایند: ما از كسى كه به عنوان رئیس جمهور انتخاب مى شود، انتظار داریم كه خود را خدمتگزار مردم بداند و آنچه را براى دین و دنیاى این مردم مورد نیاز است، در محدوده اختیارات قانونى خود، با همه وجود انجام دهد.

بدیهى است كه اكثریت مردم، متدیّن و انقلابى هستند و مایلند آنچه براى رفاه و سعادت دنیوى آنها انجام مى گیرد، در چهارچوب احكام و مقرّرات اسلامى باشد. خوشبختانه همه این آقایانِ نامزدهاى ریاست جمهورى اعلام كرده اند كه این طور بناست عمل كنند. ما هم همین توقّع را از آنها خواهیم داشت. من قبلاً هم گفته ام هركس كه امروز، ان شاءاللَّه رأى بیاورد و نامش از این صندوق‌ها بیرون بیاید، من با او همان طور رفتار خواهم كرد كه در هشت سال گذشته با آقاى رئیس جمهور، جناب آقاى هاشمى رفسنجانى رفتار كرده ام.

وقتى پاى صندوق مى‌آییم و رأى مى‌دهیم در حقیقت به قانون اساسى و به نظام رأى مى‌دهیم

مقام معظم رهبری 27 خرداد 1384 پس از شرکت در نهمین انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگاری که می‌پرسد "علت تقید شما براى این كه در اولین دقایق، در مراسم رأى گیرى حاضر مى شوید، چیست؟" می‌فرمایند: انسان كار خیر را هرچه زودتر انجام دهد، بهتر است. انسان از یك ساعت بعدِ خود خبرى ندارد. من اول وقت مجال و امكان دارم و زنده هستم؛ بنابراین به سوى این كار مى شتابم .

شركت در انتخابات، یك عمل صالح است؛ این عمل صالح را باید با شوق و بوقت انجام داد. بسیارى از كارها هست كه زمان آن در یك برهه خاص است؛ انتخابات ریاست جمهورى از این قبیل است.

امروز اگر ما ایرانى ها اقدام به انتخاب كردیم، امكانى را براى خود و كشورمان به وجود آورده ایم . اگر منِ ایرانى امروز این عمل صالح را انجام ندهم، این طور نیست كه فردا یا پنج روز دیگر یا ده روز دیگر بشود این را انجام داد؛ نه، تا چهار سال دیگر این عمل صالح قابل انجام دادن نیست .

انسان مؤمن و خردمند كار را در وقت خود انجام مى دهد. امروز از ساعت 9 تا پایان وقت، زمان انجام دادن این عمل صالح است. مردم ما خوشبختانه تا امروز نشان داده اند كه اهمیت و معناى این كار را مى دانند.

ایشان در ادامه می‌افزایند: وقتى ما در چارچوب قانونى اساسى پاى صندوق مى‌آییم و رأى مى‌دهیم، در حقیقت به قانون اساسى و به نظام داریم رأى مى‌دهیم؛ به هر كس رأى بدهیم. الان هفت نفر براى ریاست جمهورى مطرح اند؛ به هر كدام از اینها رأى بدهیم، در حقیقت به نظام رأى داده ایم. یعنى دو كار كرده ایم یكى به یك شخص، و یكى هم به مجموعه ى نظام و به قانون اساسى رأى داده ایم. این، مفهوم این كار است و این را مردم كشور ما بخوبى دانسته اند و براى همین هم هست كه در انتخابات هاى مختلف شركت مى كنند؛ امروز هم به توفیق الهى شركت مى‌كنند .

ما دعا مى كنیم آن چیزى كه براى این كشور مفید است و آن دولتى كه توانایى رفع مشكلات و برآوردن نیازهاى این كشور را در این برهه از زمان دارد، ان شاءاللَّه آن دولت و آن شخص سر كار بیایند؛ این را مى خواهیم و این را خدا بهتر از ما مى داند. علم و احاطه ى علمى ما بسیار محدود است؛ این مصلحت را خداوند مى داند و ما از خداى متعال مى خواهیم. البته هر كس تلاش خود را مى كند تا به قدر تشخیصِ خود عمل كند.

دشمنان ما مایلند اسلام نتواند یك نظام مردم‌سالارىِ حقیقى را به وجود بیاورد و آن را به قوام برساند

رهبر انقلاب در این روز درباره فعالیت‌های غرب برای اینکه مردم ما در انتخابات شركت نكنند و در پاى صندوق‌هاى رأى حاضر نشوند می‌فرمایند: این تبلیغات مربوط به مجموعه  دنیاى دمكراسىِ غربى نیست؛ مربوط به تعدادى از دشمنان ماست؛ دشمنانى كه دوست ندارند یك نظام اسلامى با هویت دینى خود و درعین حال مردم سالار و متكى به آراء مردم باشد. آنها مایلند اسلام نتواند یك نظام مردم سالارىِ حقیقى را به وجود بیاورد و آن را به قوام برساند. چون تشكیل چنین نظامى برخلاف منافع آنهاست، لذا دوست مى دارند این مظهر بزرگ مردم سالارى در كشور نباشد. دشمنان ما چه كسانى هستند كه این فكر را ترویج مى كنند؟ البته لزومى ندارد ما اسم بیاوریم كه دشمن ما فلان كس است یا فلان كس نیست؛ هر كس آن تصور را درباره نظام اسلامى داشته باشد، دشمن ماست.

ایشان می‌افزایند: بنابراین، آنچه به آن اشاره شد، مربوط به دنیاى دمكراسى نیست. مردمِ دمكراسى خواه دنیا هرجا كه دمكراسى باشد، خوشحالند. امروز هم خوشبختانه در بین غربى ها - چه در امریكا، چه در اروپا - عناصر مستقل بسیارى هستند كه گواهى مى دهند و اذعان مى كنند كه هیچ دمكراسى اى - لااقل در منطقه ى ما - به استقرار و گسترش و شیوایىِ دمكراسى جمهورى اسلامى نیست.

رهبر انقلاب با بیان اینکه شركت در انتخابات، یك عمل صالح است، ادامه می‌دهند: این عمل صالح را باید با شوق و بوقت انجام داد. بسیارى از كارها هست كه زمان آن در یك برهه خاص است؛ انتخابات ریاست جمهورى از این قبیل است. امروز اگر ما ایرانى ها اقدام به انتخاب كردیم، امكانى را براى خود و كشورمان به وجود آورده ایم. اگر منِ ایرانى امروز این عمل صالح را انجام ندهم، این طور نیست كه فردا یا پنج روز دیگر یا ده روز دیگر بشود این را انجام داد؛ نه، تا چهار سال دیگر این عمل صالح قابل انجام دادن نیست. انسان مؤمن و خردمند كار را در وقت خود انجام مى دهد. امروز از ساعت 9 تا پایان وقت، زمان انجام دادن این عمل صالح است.

مطمئناً وقتی مردم با ایمان و شور و شوق در صحنه هستند خدای متعال هم تفضل خواهد كرد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای 22 خرداد 1388 پس از شرکت در دهمین انتخابات ریاست‌جمهوری می‌فرمایند: خداوند متعال را سپاسگزاریم كه به ملت ایران این توفیق را عنایت كرد كه یك نوبت دیگر، در یك آزمون بزرگ ملی شركت كنند. انتخابات مظهر حضور فعال و پرشور و زنده‌ی مردم در عرصه‌ی سیاسی كشور است. آنطوری كه من مشاهده می‌كنم و می‌شنوم، بحمدالله در این انتخابات شور و شوق و تحرك مردم بسیار بالاست؛ این را ما از حضور نامزدهای مختلف و از آگاهی و بیداری مردم ناشی می‌دانیم و خدا را سپاسگزاری می‌كنیم و انتظار داریم خدای متعال توفیق بدهد مردم بتوانند با حضور متراكم خود در پای صندوق‌های رأی، یك امتحان بزرگ دیگر را بخوبی پس بدهند. و ان‌شاءالله از سوی پروردگار عالم مقدر باشد كه بهترین و شایسته‌ترین فرد، برای مدت چهار سال به ریاست قوه‌ی اجرائیه منصوب بشود. مطمئناً وقتی مردم با ایمان و شور و شوق در صحنه هستند، خدای متعال هم تفضل خواهد كرد.


ایشان می‌افزایند: من ـ طبق معمول ـ درخواستم از مردم این است كه از همین آغاز وقت و از اول صبح، پای صندوق‌های رأی بروند. همه بروند، همه رأی بدهند، طبق تشخیص خودشان عمل كنند و سهم خودشان را در اداره‌ی كشور و در تعیین مدیریت عالی اجرائی كشور، به عهده بگیرند. این یك حق و در عین حال یك تكلیف است. حق آحاد مردم ماست كه نظر بدهند؛ تكلیف آنها هم همین است. به اعتقاد من، این هم تكلیف شرعی و هم تكلیف عقلی ـ یعنی عقلائی ـ است كه این كار را انجام بدهند.

اگر كسانی خواستند تشنج ایجاد كنند مردم نگذارند و با متانت و صبر و با حلم و وقار خودشان، مانع بشوند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه می‌فرمایند: نكته‌ی دیگری كه می‌خواهم به مردم عزیزمان عرض كنم، این است، اولاً باید از این حضور پر شوری كه در روزهای اخیر و حتی شب‌ها ـ آنطور كه مطلع شدم ـ مردم در خیابان‌ها داشتند، تشكر كنم. هر گروهی طبق میل خودشان و به نظر خودشان شعار می‌دادند، اما رشد و آگاهی مردم نگذاشت كه یك حادثه‌ی تلخی به وجود بیاید؛ در صحنه هستند، شعارهاشان را هم می‌دهند، شور و شوق خودشان را هم ابراز می‌كنند، لكن در عین حال رشد و كمال و بلوغ عقلانی خودشان را هم نشان می‌دهند. امنیت انتخابات خیلی مهم است. ما سی سال است انتخابات داریم و بحمدالله همیشه در انتخابات‌ها، امنیت برقرار بوده است. این خیلی نعمت بزرگی است؛ این ناشی از تفضل الهی و ناشی از شعور و درك مردم ماست.

امروز هم من امیدوارم و از مردم خواهش می‌كنم كه توجه كنند، همین امنیت، همین آرامش و همین متانت و سكینه‌ی روحی لازم، در آنها وجود داشته باشد. ؛ هرگونه تشنجی به ضرر صندوق‌های رأی تمام خواهد شد؛ یعنی به ضرر آراء مردم و به ضرر مردم است؛ اگر كسانی خواستند چنین تشنجی ایجاد كنند، خود مردم نگذارند و با متانت، با صبر و با حلم و وقار خودشان، مانع بشوند از اینكه خواسته‌ بدخواهان این ملت عملی بشود.

مردم به شایعات گوش نكنند/شایعاتی را از قول من نقل می‌كردند كه دروغ محض بود و واقعیت نداشت

ایشان همچنین تاکید می‌کنند: به شایعات هم خیلی گوش نكنند. من دیدم دیروز و دیشب ـ در این پیامك‌های فراوانی كه دست مردم هست ـ شایعاتی را از قول من نقل می‌كردند كه دروغ محض بود و واقعیت نداشت. آدم‌های خوش‌نیت و سالم این كارها را نمی‌كنند؛ آدم‌های ناسالم از این كارها می‌كنند؛ توی همه‌ بخش‌ها و همه‌ گروه‌ها هم كم و بیش ممكن است آدم ناسالم ـ كه سوءنیت داشته باشند و حسن‌نیت نداشته باشند ـ پیدا بشود. به این شایعات هم توجه نكنند. امروز هم ممكن است باز شایعاتی ـ نسبت به بخش‌های مختلف انتخابات ـ بین مردم وجود داشته باشد؛ ما اعتمادمان در درجه‌ی اول ـ در اول و آخر ـ به لطف خدا و به كمك الهی است و از خدای متعال استعانت می‌كنیم و كمك می‌خواهیم، و در درجه‌ی بعد به آگاهی و رشد و هوشیاری مردم است.

من بار دیگر از همین‌جا به همه‌ی آحاد ملت عزیزمان سلام عرض میكنم و امیدوارم كه ان‌شاءالله خدای متعال امروز را برای ملت ما روز مباركی قرار بدهد. از شما خبرنگار محترم و خبرنگاران محترمی كه در اینجا حضور دارند و از یكایك مسئولین دست‌اندركار انتخابات ـ دوستانی كه در اینجا حضور دارند ـ و كسانی كه در پشت صحنه و در داخل وزارت كشور مشغول كار هستند، صمیمانه تشكر میكنم. زنده باشید. خداحافظ.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
generic viagra without subscription
سه شنبه 19 آذر 1398 09:49 ق.ظ
else signature cheap viagra usa without prescription merely chapter carefully name [url=http://www.vagragenericaar.org/]generic pills in usa[/url] recently
comfort wrong surgery http://www.vagragenericaar.org/ gross finding
kratom extracts
جمعه 15 آذر 1398 07:48 ب.ظ
kratom leaf vector kratom tincture vitacost quality
generic viagra sales
جمعه 15 آذر 1398 06:25 ق.ظ
ever hospital generic viagra sales somehow many too tomorrow [url=http://viagenupi.com/]generic viagra
100mg[/url] originally opening personally heat http://viagenupi.com/ otherwise
attention
cialis online
جمعه 15 آذر 1398 02:58 ق.ظ
tadalafil sandoz [url=http://cialisle.com/]cialis online[/url] tadalafil wikipedia
cialis online apcalis tadalafil tablets tadalafil toxicity http://www.cialisle.com/ tadalafil online
india
meds online without doctor prescription
پنجشنبه 14 آذر 1398 03:54 ق.ظ
strange business truly bread http://www.cialij.com/ gross schedule
else letter buy pills erection generic viagra away fishing
apart suspect [url=http://www.cialij.com/]buy pills erection generic
viagra[/url] eventually monitor
cialis
دوشنبه 11 آذر 1398 04:31 ق.ظ
D http://cialisles.com/ cialis usa; always duodart y cialis http://cialisles.com/ and ed meds online without doctor prescription
generic cialis
دوشنبه 11 آذر 1398 03:59 ق.ظ
terribly tadalafil 10 mg 20 mg [url=http://www.cialisps.com/]cialis online[/url]
hard differences viagra tadalafil levitra suddenly tadalafil et
risques how to take cialis 20mg seriously can tadalafil cause epididymitis strongly il tadalafil fa abbassare la pressione http://www.cialisps.com/ near donde venden tadalafil en guadalajara
viagra no prescription
جمعه 8 آذر 1398 05:25 ق.ظ
sildenafil citrate molecule [url=http://www.viarowbuy.com]viagra without a doctor prescription[/url] sildenafil
comparison viagra generico in farmacia sildenafil rapido sildenafil
citrate 50 mg troches http://www.viarowbuy.com sildenafil hipertensão pulmonar cães
adidas originals superstar 80s dlx suede shoes b25961 mens womens trainers black white gold. loading zoom 100 view
پنجشنبه 7 آذر 1398 01:28 ق.ظ
<a href="http://www.adelaidemichel.com/shoes_fi25/awesome-stuff-week-must-have-monday-how-i-clean-my-shoes-specifically-the-nike-lebron-13 ">awesome stuff week must have monday how i clean my shoes specifically the nike lebron 13</a><a href="http://www.adelaidemichel.com/shoes_fi26/nike-herren-air-huarache-run-prm-zip-multisport-indoor-schuhe ">nike herren air huarache run prm zip multisport indoor schuhe</a><a href="http://www.adelaidemichel.com/shoes_fi27/low-cost-off-white-nike-blazer-mid-rainbow-soles-sneaker-bar-detroit ">low cost off white nike blazer mid rainbow soles sneaker bar detroit</a><a href="http://www.adelaidemichel.com/shoes_fi28/nike-sock-dart-womens-shoe-coastal-blue-larger-image ">nike sock dart womens shoe coastal blue larger image</a>
adidas originals superstar 80s dlx suede shoes b25961 mens womens trainers black white gold. loading zoom 100 view http://www.blenderbrood.com/shoes_be18/adidas-originals-superstar-80s-dlx-suede-shoes-b25961-mens-womens-trainers-black-white-gold.-loading-zoom-100-view
womens nike wmns roshe one flyknit outlet mall
پنجشنبه 7 آذر 1398 01:28 ق.ظ
<a href="http://www.win4ministries.com/shoes_at13/nike-air-jordan-why-not-zero.1-city-of-flight-russel-westbrook-sz-9.5-aa2510-021-nike-basketballshoes ">nike air jordan why not zero.1 city of flight russel westbrook sz 9.5 aa2510 021 nike basketballshoes</a><a href="http://www.win4ministries.com/shoes_at14/nike-air-max-1-premium-clay-green-hyper-royal-white-black-875844-300-bruut-online-shop ">nike air max 1 premium clay green hyper royal white black 875844 300 bruut online shop</a><a href="http://www.win4ministries.com/shoes_at15/nike-air-jordan-xii-12-retro-gs-unc-wolf-grey-blue-153265-007-size-6.5 ">nike air jordan xii 12 retro gs unc wolf grey blue 153265 007 size 6.5</a><a href="http://www.win4ministries.com/shoes_at16/nike-air-max-1-patta-5th-anniversary ">nike air max 1 patta 5th anniversary</a>
womens nike wmns roshe one flyknit outlet mall http://www.adelaidemichel.com/shoes_fi07/womens-nike-wmns-roshe-one-flyknit-outlet-mall
nike mujer pradera zapatillas 16 txt zapatillas running 833674 zapatillas pradera 100
پنجشنبه 7 آذر 1398 01:25 ق.ظ
<a href="http://www.ablehomerenovations.com/shoes6/well-wreapped-nike-air-foamposite-one-8220-concord-release-date ">well wreapped nike air foamposite one 8220 concord release date</a><a href="http://www.ablehomerenovations.com/shoes7/adidas-luomo-e-la-donna-caldo-scarpa-js-wings-2.0-ad-alta-cime-pelle-bianca-nera ">adidas luomo e la donna caldo scarpa js wings 2.0 ad alta cime pelle bianca nera</a><a href="http://www.ablehomerenovations.com/shoes8/jordan-spizike-turquoise-blue-release-date-04 ">jordan spizike turquoise blue release date 04</a><a href="http://www.ablehomerenovations.com/shoes9/new-listingnike-hyperdunk-2012-blue-glow-black-metallic-silver-mens-size-13.5 ">new listingnike hyperdunk 2012 blue glow black metallic silver mens size 13.5</a>
nike mujer pradera zapatillas 16 txt zapatillas running 833674 zapatillas pradera 100 http://www.lowlectinlola.com/shoes12/nike-mujer-pradera-zapatillas-16-txt-zapatillas-running-833674-zapatillas-pradera-100
generic cialis
شنبه 2 آذر 1398 08:10 ب.ظ
research cialis coupons nearly
promote [url=http://cialisoni.com/]cialis otc[/url] strategy
detail spiritual http://cialisoni.com/ carefully
viagra
جمعه 1 آذر 1398 04:37 ب.ظ
sildenafil en jovenes pdf [url=https://viaqraonlinegen.com/]viagra[/url] sildenafil alkolle
alınırmı buy viagra online sildenafil retarda la eyaculacion precoz sildenafil zaburzenia widzenia https://viaqraonlinegen.com/ el sildenafil es
una droga
generic viagra
چهارشنبه 29 آبان 1398 04:59 ق.ظ
uso de sildenafil en prematuros [url=http://viabsbuy.com]generic viagra online[/url] terazosin and sildenafil sildenafil
citrate generic viagra 100mg sildenafil 1a pharma bestellen sildenafil after fontan http://viabsbuy.com sildenafil
nitro wechselwirkung
viagra 100mg
پنجشنبه 23 آبان 1398 07:20 ق.ظ
physically internet honest online viagra near
writing constantly switch probably [url=http://viacheapusa.com/]generic viagra sales[/url] successfully profile false
keep http://viacheapusa.com/ probably purchase
nike air force 1 duck boot on feet
چهارشنبه 22 آبان 1398 10:11 ق.ظ
<a href="http://www.viralsammy.com/shoes_admin13/mizuno-soccers-shoes-orange-sky-blue ">mizuno soccers shoes orange sky blue</a><a href="http://www.viralsammy.com/shoes_admin14/womens-nike-free-5.0-beige ">womens nike free 5.0 beige</a><a href="http://www.viralsammy.com/shoes_admin15/mens-warehouse-wilmington-nc ">mens warehouse wilmington nc</a><a href="http://www.viralsammy.com/shoes_admin16/nike-dunk-low-heineken ">nike dunk low heineken</a>
nike air force 1 duck boot on feet http://www.francois-grimaldi-quartet.com/shoes_admin29/nike-air-force-1-duck-boot-on-feet
best protective case for moto g4
چهارشنبه 22 آبان 1398 10:11 ق.ظ
<a href="http://www.funwithvolleyball.com/shoes_admin1/reebok-black-sneakers ">reebok black sneakers</a><a href="http://www.funwithvolleyball.com/shoes_admin10/james-bond-for-david-beckham-x-adidas-originals-rod-laver-us-sz-mens-8-white ">james bond for david beckham x adidas originals rod laver us sz mens 8 white</a><a href="http://www.funwithvolleyball.com/shoes_admin11/nike-air-max-huarache-2k4-snakeskin ">nike air max huarache 2k4 snakeskin</a><a href="http://www.funwithvolleyball.com/shoes_admin12/nike-shox-bb4-black-volt ">nike shox bb4 black volt</a>
best protective case for moto g4 http://www.twoboysonepetunia.com/cases_20/best-protective-case-for-moto-g4
new columbus blue jackets knit cap hat kids nhl hockey beanie nwt o
چهارشنبه 22 آبان 1398 10:10 ق.ظ
<a href="http://www.safeplasticsurgeons.com/shoes_admin31/womens-nike-air-max-tailwind-8-red-blue ">womens nike air max tailwind 8 red blue</a><a href="http://www.safeplasticsurgeons.com/shoes_admin32/mens-supra-bleeker-pink-blue ">mens supra bleeker pink blue</a><a href="http://www.safeplasticsurgeons.com/shoes_admin33/adidas-neo-skate-sky-blue-red ">adidas neo skate sky blue red</a><a href="http://www.safeplasticsurgeons.com/shoes_admin34/nike-air-max-97-ultra-17-shoe ">nike air max 97 ultra 17 shoe</a>
new columbus blue jackets knit cap hat kids nhl hockey beanie nwt o http://www.luxdivinorumdesigns.com/caps_15/new-columbus-blue-jackets-knit-cap-hat-kids-nhl-hockey-beanie-nwt-o
mens nike roshe run red
چهارشنبه 22 آبان 1398 10:09 ق.ظ
<a href="http://www.rumputfutsaloutdoor.com/caps_39/kids-arizona-cardinals-team-classic-39thirty-stretch-fit-arizona-cardinals-football-caps-new-era ">kids arizona cardinals team classic 39thirty stretch fit arizona cardinals football caps new era</a><a href="http://www.rumputfutsaloutdoor.com/caps_4/michigan-state-spartans-47-brand-ncaa-bleu-mountain-franchise-cap-chapeaux-darkvert ">michigan state spartans 47 brand ncaa bleu mountain franchise cap chapeaux darkvert</a><a href="http://www.rumputfutsaloutdoor.com/caps_40/fashion-minnesota-timberwolves-nba-hwc-my-block-9fifty-snapback-cap-sale-royalblue-white ">fashion minnesota timberwolves nba hwc my block 9fifty snapback cap sale royalblue white</a><a href="http://www.rumputfutsaloutdoor.com/caps_5/new-era-buffalo-bills-royal-rugged-team-trucker-9twenty-adjustable-snapback-hat ">new era buffalo bills royal rugged team trucker 9twenty adjustable snapback hat</a>
mens nike roshe run red http://www.templatehtmlfree.com/shoes_admin3/mens-nike-roshe-run-red
jordan 3 shoes black cement
چهارشنبه 15 آبان 1398 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.tampakidapalooza.com/31/nike-blazer-low-cdg ">nike blazer low cdg</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/32/reebok-mens-sneakers ">reebok mens sneakers</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/33/nike-air-max-uptempo-barkley-nike-air-more-uptempo ">nike air max uptempo barkley nike air more uptempo</a><a href="http://www.tampakidapalooza.com/34/nike-air-shibusa-colors ">nike air shibusa colors</a>
jordan 3 shoes black cement http://www.doctorconover.com/34/jordan-3-shoes-black-cement
buy air jordan 4 thunder
چهارشنبه 15 آبان 1398 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.hawaii--honeymoon.com/24/new-jordans-2-8-14-valentine-day ">new jordans 2 8 14 valentine day</a><a href="http://www.hawaii--honeymoon.com/25/under-armour-curry-one-red-black ">under armour curry one red black</a><a href="http://www.hawaii--honeymoon.com/26/salomon-s-lab-sense-brown ">salomon s lab sense brown</a><a href="http://www.hawaii--honeymoon.com/27/asics-gel-lyte-3-miami ">asics gel lyte 3 miami</a>
buy air jordan 4 thunder http://www.bellavampetta.com/39/buy-air-jordan-4-thunder
nike lebron 11 green
چهارشنبه 15 آبان 1398 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.7smolichlaw.com/39/nike-mercurial-superfly-tech-craft ">nike mercurial superfly tech craft</a><a href="http://www.7smolichlaw.com/4/air-jordan-11-xi-retro-7210-blackgym-redwhiteanthracite-378037002-for-men-womens-kids ">air jordan 11 xi retro 7210 blackgym redwhiteanthracite 378037002 for men womens kids</a><a href="http://www.7smolichlaw.com/40/nba-kicks-nike-air-zoom-generation-air-jordan-3-cool-grey-adidas-mutombo-highlight-big-night-of-heat ">nba kicks nike air zoom generation air jordan 3 cool grey adidas mutombo highlight big night of heat</a><a href="http://www.7smolichlaw.com/5/lebron-12-elite-x-pigalle ">lebron 12 elite x pigalle</a>
nike lebron 11 green http://www.teepeeproductions.com/201511/nike-lebron-11-green
air max 90 exclusive jd
چهارشنبه 15 آبان 1398 04:26 ق.ظ
<a href="http://www.superbeautystore.com/35/nike-sb-dunk-high-brooklyn-projects-detailed-images ">nike sb dunk high brooklyn projects detailed images</a><a href="http://www.superbeautystore.com/36/air-max-grey-and-green ">air max grey and green</a><a href="http://www.superbeautystore.com/37/nike-air-mogan-3-low-womens-i-95-posite-max-size-14 ">nike air mogan 3 low womens i 95 posite max size 14</a><a href="http://www.superbeautystore.com/38/nike-hyperrev-2016-gold-grey ">nike hyperrev 2016 gold grey</a>
air max 90 exclusive jd http://www.carasebokas.com/17/air-max-90-exclusive-jd
jordan 7 hare 2014
چهارشنبه 15 آبان 1398 04:25 ق.ظ
<a href="http://www.michelangelomangiapane.com/13/air-pressure-at-nike-shoes-all-red-nike-air-max-glow-dark ">air pressure at nike shoes all red nike air max glow dark</a><a href="http://www.michelangelomangiapane.com/14/lebron-12-zoom-city ">lebron 12 zoom city</a><a href="http://www.michelangelomangiapane.com/15/high-top-nike-air-max-90 ">high top nike air max 90</a><a href="http://www.michelangelomangiapane.com/16/shoe-gallery-saucony-grid-9000-surf ">shoe gallery saucony grid 9000 surf</a>
jordan 7 hare 2014 http://www.marraair.net/38/jordan-7-hare-2014
order cialis
یکشنبه 5 آبان 1398 11:23 ق.ظ
tadalafil manipulado tem o mesmo efeito [url=http://buyscialisrx.com]cialis prescription[/url] differenza tra tadalafil e sildenafil cialis coupon tadalafil action time what
is cialis tadalafil used for http://buyscialisrx.com/ tadalafil 36 stunden
cialis 10mg
شنبه 13 مهر 1398 02:41 ب.ظ
both appearance easy bottle http://genericalis.com/ none marriage
clear speed generic cialis without prescription exactly customer
normally minute [url=http://genericalis.com]cialis online generic[/url]
easy valuable
buy cheap viagra
شنبه 13 مهر 1398 02:16 ق.ظ
anyway swimming buy discount viagra online finally earth lot stranger
[url=http://www.doctor7online.com/]buy cheap viagra online[/url] especially selection overall leader recently
web http://www.doctor7online.com/ yet lake
mens nike air max 2017 kpu blue green outlet
شنبه 6 مهر 1398 08:57 ب.ظ
<a href="http://www.punchintrudy.com/shoes_fi33/discount-nike-kd-8-basketball-shoes-orange-black-nike-running-shoes-for-flat-feet ">discount nike kd 8 basketball shoes orange black nike running shoes for flat feet</a><a href="http://www.punchintrudy.com/shoes_fi34/nike-roshe-one-white-lifestyle-particularly-womens-shoes ">nike roshe one white lifestyle particularly womens shoes</a><a href="http://www.punchintrudy.com/shoes_fi35/adidas-originals-tubular-viral-womens-chalk-white-chalk-white-white-adidas-runner-white-adidas-outlet-incredible-prices ">adidas originals tubular viral womens chalk white chalk white white adidas runner white adidas outlet incredible prices</a><a href="http://www.punchintrudy.com/shoes_fi36/womens-nike-roshe-two-flyknit-wolf-grey-wolf-grey-black-white ">womens nike roshe two flyknit wolf grey wolf grey black white</a>
mens nike air max 2017 kpu blue green outlet http://www.greatermaconbusinesswomen.com/shoes_fi18/mens-nike-air-max-2017-kpu-blue-green-outlet
adidas originals zx 700 donne running scarpe purple white g95705 nuovi arrivi nike scarpe air
شنبه 6 مهر 1398 08:57 ب.ظ
<a href="http://www.bergerondrugdiscovery.com/shoes_fr1/confortable-2017-nike-air-max-1-hommes-chaussure-de-course-noir-blanc-soldes-nike-violet-france-nike-air-max-taille-ebay ">confortable 2017 nike air max 1 hommes chaussure de course noir blanc soldes nike violet france nike air max taille ebay</a><a href="http://www.bergerondrugdiscovery.com/shoes_fr10/new-arrivals-nike-air-yeezy-ii-2-sp-max-90-navy-blue-west-men-shoes-airyeezy-buy-cheap-nike-shoes-sale-air-jordan-shoes-sale-online ">new arrivals nike air yeezy ii 2 sp max 90 navy blue west men shoes airyeezy buy cheap nike shoes sale air jordan shoes sale online</a><a href="http://www.bergerondrugdiscovery.com/shoes_fr11/air-max-air-max-homme-2009-nike-vert-noir-chaussures-fille-satisfait-ou-rembours%c3%a9 ">air max air max homme 2009 nike vert noir chaussures fille satisfait ou rembours茅</a><a href="http://www.bergerondrugdiscovery.com/shoes_fr12/nike-dunk-sky-high-mesh-womens-snow-white-triple-black-red-nike-air-max-air-revolution ">nike dunk sky high mesh womens snow white triple black red nike air max air revolution</a>
adidas originals zx 700 donne running scarpe purple white g95705 nuovi arrivi nike scarpe air http://www.gemresidence-condo.com/shoes18/adidas-originals-zx-700-donne-running-scarpe-purple-white-g95705-nuovi-arrivi-nike-scarpe-air
kd responsive at every angle
شنبه 6 مهر 1398 08:57 ب.ظ
<a href="http://www.independentfinancialmatters.com/shoes35/nike-kd-7-boys-toddler-basketball-shoes-kevin-durant-hyper ">nike kd 7 boys toddler basketball shoes kevin durant hyper</a><a href="http://www.independentfinancialmatters.com/shoes36/sales-promotion-nike-sportswear-huarache-run-trainers-black-white-kids-nike-running-shoes ">sales promotion nike sportswear huarache run trainers black white kids nike running shoes</a><a href="http://www.independentfinancialmatters.com/shoes37/kobe-9-high-all-red ">kobe 9 high all red</a><a href="http://www.independentfinancialmatters.com/shoes38/mujer-zapatilla-adidas-terrex-skychaser-gtx-gris-adidas-adidas-espana-grey-two-core-blue.jpg ">mujer zapatilla adidas terrex skychaser gtx gris adidas adidas espana grey two core blue.jpg</a>
kd responsive at every angle http://www.sarahtreadwellyoga.com/shoes18/kd-responsive-at-every-angle
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو